[ГПКЧ ]
Головна » Статті » АНАЛІТИЧНІ ТА КРИТИЧНІ СТАТТІ » Літературознавство

Як писати літературні твори, використовуючи «метод сніжинки»?
«Метод сніжинки» дозволяє створити з короткого речення  будь-який літературний твір, від анонсу новини до епічної драми.


Як? І чи можливо взагалі таке?

Можливо. Але спочатку скажіть, ви ніколи не захоплювалися звичайними сніжинками? Подивіться, які форми утворюють  комбінації зі звичайних кристалів льоду? Кожна сніжинка просто неповторна, такий собі природний шедевр!

А як виходять сніжинки? Дуже просто. Основа сніжинки - кристалик льоду, який навіть віддалено не схожий на сніжинку. Але коли на грані  цього кришталика льоду намерзають ще кристали, а на межі тих кристалів намерзає ще, на ... і так, поки не виходить щось подібне ...


Саме цей природний «метод» вперше формалізував і застосував для створення літературних творів автор романів і відомого курсу з письменницької майстерності Ренді Інгермансон (Randy Ingermanson).
Він назвав цей метод «Snowflake Method» - «метод сніжинки».

Роман (або інший складний літературний твір) за цим методом пишеться від простого до складного, «наморожуючи на грані центрального кристала» все більше «додаткових кристалів». До речі, сам автор попереджає, що це всього лише один з методів. Але для нього особисто він підходить більше всіх інших.

Правила цього методу дуже прості.

1. Написати ідею твору одним реченням. Приклад «Божевільний вчений вирішив знищити світ, коли його кинула кохана жінка». Тут не потрібно ні імен, ні посад, але його сюжетна лінія повинна містити інтригу, давати уявлення про все у майбутньому творі. Займає приблизно годину.

2. Тепер розширте речення  до розмірів абзацу, який містить зав'язку, конфлікт і розв'язку майбутнього твору. П'ять речень буде цілком достатньо. Саме цей абзац можна потім розіслати у видавництва. Займає приблизно годину.

3. Описати головних героїв. Для кращого сприйняття їх не повинно бути більше трьох - більша кількість розум людини просто не сприймає і починає плутатися.

Описи героїв повинні обов'язково містити:
- Ім'я героя;
- Коротку історію життя (перелік ключових подій, які повинен знати читач);
- Мотивації героя (що «штовхає» героя на подвиги - любов, гроші амбіції і т.д.);
- Мета (цілі) героя (просто «півцарства» або ще й наречену-царівну на додачу);
- Конфлікти - хто і що заважає йому досягти мети;
- Зміни, що відбуваються з героєм в результаті подій;
- Події, в яких герой бере участь.

Увага! Після того, як Ви описали всіх головних героїв, поверніться до пункту 2 і перепишіть анотацію, ті ж п'ять речень, які коротко описують весь твір. Вся ця робота займає приблизно день.

4. Кожне з п'яти речень анотації розпишіть в самостійний абзац. Тут обмежень немає. Кожен абзац, крім останнього, повинен закінчуватися конфліктом, останній - фіналом твору. Займає приблизно день-два, іноді більше.

5. Розпишіть вчинки кожного героя в невеличкі оповідання, розміром приблизно в сторінку. Відпочиньте. Перечитайте і додайте подробиць і приберіть знайдені нестиковки. У результаті у Вас буде серія взаємопов'язаних закінчених оповідань, які утворюють кістяк твору. Займає приблизно тиждень.

6. Розпишіть кожну односторінкову розповідь на 4-5 сторінок. Перечитайте, що вийшло. Саме на цьому етапі визначитеся зі стратегією твору. Займає приблизно тиждень.

7. Перетворіть кожен опис героя в розгорнуту історію з додаванням будь-яких дрібних деталей. На цьому етапі вводяться і додаткові персонажі. Підсумком кожної історії повинен бути висновок - як змінюється герой від початку до кінця твору. Займає приблизно ... у всіх по різному.

8. Тепер потрібно скласти перелік усіх сцен, в яких будуть брати участь головні герої. Для цього краще використовувати електронну таблицю або креслення-схему із зазначенням всіх можливих зв'язків між цими сценами.

9. Кожна сцена, вказана у таблиці, розписується на кілька абзаців, щоб вийшла закінчена розповідь. У процесі розповіді проблема, яка породила сцену, повинна бути вирішена повністю.

10. Все, пишете чернетку. Так, як виходить! Не прагніть відразу писати щось досконале. Закінчивши перший чорновий варіант, відпочиньте. Далі удосконалюйте (скорочуючи і переписуючи деякі сцени) до прийнятного варіанта, який вже можна надіслати до видавництва.

11. Обов'язково нотаріально завірте дату написання чернетки і права на цей твір. Без коментарів.

12. Почніть писати інший твір.

Ось і все.

Головне - не зупинятися, удосконалюючи свою особисту авторську технологію. Тоді відмова видавництва (видавництв) від одного твору не буде для Вас трагедією, відразу посилаєте інше.

Перевагою цього методу є швидкість написання і чітка структура твору.

Головний недолік - він підходить далеко не всім.

До речі, цей метод хороший не тільки для створення великих епічних творів типу роману «Війна і мир», але широко застосовується і в новинарстві - береться цікава подія, визначаються головні дійові особи (герої), далі виявляються мотиви вчинків «героїв», далі додаються важливі «дрібниці».
Рядки  розгортаються в абзаци, абзаци, якщо потрібно, в окремі статті ...

Все геніально і просто!


Переклав з московського діалекту Кока Черкаський
Джерело: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-32320/
Категорія: Літературознавство | Додав: koka (15-01-10)
Переглядів: 3625 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]